Innehåll

Trevlig sommar!

Innehåll

 

 

 

 

Kräftskiva 20.8.2019

 

 

 

 

Innehåll

 

 

Exkursion:

Observatoriet

5.9.2019

 

 

Information om byggprojekten

25.02.2019 kl. 12:09
Handelsgillets styrelse har beslutat informera om de planerade byggprojekten enligt följande:

Presentation av dagsläget i samband med tisdagslunchen den 5 mars klockan 12.00 i Donatorn.

 

Informationsmöte med kalkyler, offerter och projektplan efter bokslutsmötet den 28 mars klockan 18.00 i Festsalen.

 

Dessutom ger ordförande Johan Hjelt korta lägesrapporter under Gilleaftnarna.

 

Från och med den 6 mars kan du bekanta dig med det uppdaterade bakgrundsmaterialet med bland annat kalkyler på Handelsgillets kansli. Kom ihåg att boka tid!

 

Aktuella nyheter finner du på föreningens webbplats handelsgillet.fi.

 

Observera att beslut om fastighetsprojekten fattas vid extra föreningsmöte, planerat att hållas i maj.

Anslagstavlan

Kräftinfo: Betala 65 samt egen haklapp och kniv med!

De som anmält sig till årets kräftskiva på Brändö Seglare 20.08.2019 ombedes betala in kräftkuvertet à 65€/ person på förhand till Gillets konto. Övrig mat (laxsoppa för dem som beställt det) och dryck betalas på plats.Läs mera »
12.08.2019 kl. 11:15

Bygget går enligt plan

Saneringen av Handelsgillets fastighet kom planenligt i gång före sommarpausen. Gillets och restaurangens lokaliteter beräknas vara inflyttningsklara i början av mars nästa år och hotellrummen ungefär en månad tidigare. Tågordningen dikteras av byggtekniska orsaker.Läs mera »
12.08.2019 kl. 11:14

Gårdsbyggnaden blir bolag

Handelsgillets extra föreningsmöte den 5 juni beslutade enhälligt att bolagisera föreningens fastighetsverksamhet, det vill säga gårdsbyggnaden och tomten på Kaserngatan 23, vilka i sin helhet ägs av Handelsgillet. Det sker genom att grunda Ömsesidiga Fastighets Ab Gillegården. Läs mera »
06.06.2019 kl. 13:08