Business och gemenskap
sedan år 1857
__________________

 

 

GILLET Bar & Bistro
Bokningar per telefon 0207 424 210 eller per e-post ravintola@gillet.fi

Hotel F6  erbjuder specialpriser för Handelsgillets medlemmar, rumsbokningar per telefon 09 68 999 666

 

 


Program

Oktober 2025

Torsdag
9.10
18:00

Gilleafton med Håkan Agnevall

Håkan Agnevall värvades till Wärtsilä år 2021. Drygt fyra år senare har både vinsten och aktiekursen fördubblats.
Torsdag
16.10
18:00

Gilleafton

Denna torsdag blir det antingen Introduktionsafton för nya medlemmar eller ett annat Gilleinternt program. Tidtabellen kan bekräftas först i augusti.
Tisdag
21.10
12:00

Tisdagslunch med besök på Reitz konstiftelse

Efter Tisdagslunchen i Festsalen gör vi ett besök till Reitz konstiftelses museum på Apollogatan, vår museiguide presenterar museet för oss på svenska
Torsdag
23.10
18:00

Gilleafton

Denna torsdag blir det antingen Introduktionsafton för nya medlemmar eller ett annat Gilleinternt program. Tidtabellen kan bekräftas först i augusti.
Torsdag
30.10
18:00

Gilleafton med Daniel Sazonov

Daniel Sazonov blev i juni vald till borgmästare i Helsingfors

Info

November månads program

November månads Gilleaftnar och Tisdagsluncher är nu öppna för anmälan.
12.10.2022 kl. 09:14

Uppdatering gällande stadgeförändringen

Styrelsens förslag till stadgeändring omfattades inte av alla deltagare på det extra föreningsmötet den 6 oktober.
06.10.2022 kl. 21:27

Ravintolakolmio satsar långsiktigt på Gillet Bar & Bistro

Restaurangbranschen gick under pandemin igenom ett stålbad som dränerade restaurangföretagen på både kapital och personal. Efter att restriktionerna upphävdes har företagen stegvis återgått till normal verksamhet. Ravintolakolmio, som driver Gillet Bar & Bistro och ett flertal andra restauranger i Helsingfors, ser med tillförsikt på framtiden trots att inflationen ökar kostnaderna och äter upp en del av konsumenternas köpkraft.
23.09.2022 kl. 14:39