Business och gemenskap
sedan år 1857
__________________

 

 

GILLET Bar & Bistro
Bokningar per telefon 0207 424 210 eller per e-post ravintola@gillet.fi

Hotel F6  erbjuder specialpriser för Handelsgillets medlemmar, rumsbokningar per telefon 09 68 999 666

 

 


Program

November 2026

Torsdag
5.11
18:00

Gilleafton med Gunilla Widén, Åbo Akademi

Åbo Akademi – ansvarsfullt in i framtiden
Torsdag
12.11
18:00

Gilleafton med Stefan Lindström, UM

'Finland i Texas' är kvällens arbetsrubrik, Stefan Lindström är Finlands generalkonsul i Houston
Fredag
13.11
15:30

Happy Friday

November Happy Friday riktar sig särskilt till Handelsgillets nyare medlemmar - hoppas på stor uppslutning bland dem liksom också bland våra långvarigare medlemmar - Klubbrummet rymmer sextio personer!
Tisdag
17.11
12:00

Tisdagslunch med Christer Schoultz

Addiktioner - från vaggan till graven Hur utvecklas ett beroende och hur man skall bemöta sjukdomen
Torsdag
19.11
18:00

Gilleafton med Lars Peter Lindfors, Neste

Det kommer att handla om bränsleförsörjning och energi. Lars Peter Lindfors är SVP Teknologi och Innovation hos Neste.

Info

Klubbutrymmena får fina golv

Festsalens gamla parkettgolv från slutet av 1950-talet har nu slipats och lackats och i Klubbrummet är det förberedande arbetet igång inför den splitternya parketten som ska läggas inom kort.
10.08.2020 kl. 09:54

Kräftskivan är inhiberad

Tyvärr är kräftskivan den 20.8.2020 inhiberad för att utesluta eventuell smittspridning under ett medlemsevenemang.
10.08.2020 kl. 08:48

Bygget i bilder - titta in i gårdsfastigheten

Gårdsfastighetens renovering har stött på motgångar, men man kan redan föreställa sig slutresultatet i t.ex. Festsalen, som nu har en behaglig gulbeige väggfärg och nya, släta ytor. Jobbet pågår för fullt i alla rum. I Klubbrummet torkar betongen och om en dryg vecka är det förhoppningsvis läge för parkettläggning. Kollaasi inleder restaureringsarbetet av klubbens gamla väggpaneler den 19 augusti.
05.08.2020 kl. 10:58